od Jaroslava Vachová - 0 Komentáře

Co je HHC?

Možná jste slyšeli o tomto termínu "HHC" a ptáte se, co to je. HHC, známé také jako "heredární hemochromatóza", je genetická porucha, která způsobuje přemíru železa v těle. Lidé s tímto onemocněním mají nadměrnou schopnost absorbovat železo z potravy, což může vést k tomu, že se železo hromadí v tělesných tkáních a orgánech, jako jsou játra, srdce a pankreas. A proč o tom píšu? Protože se to vztahuje na téma, o kterém jsem se rozhodla dneska napsat.

Proč se zabýváme HHC?

Hlavním důvodem, proč bychom se měli zajímat o HHC, je to, že může vážně ovlivnit zdraví našeho srdce. Letos na začátku jsem se setkala s případem mého strýce, který byl diagnostikován s hereditární hemochromatózou. Byla to pro nás velká rána. Strýček byl vždy velmi aktivní, zdravý chlapík, ale najednou začal ztrácet na váze, trpěl únava a pocit slabosti. Nabádala jsem ho, aby šel k doktorovi, protože jsem cítila, že něco není v pořádku. Nakonec mi poslechl a tak jsem se poprvé setkala s HHC.

Jak HHC ovlivňuje srdce?

Jak už jsem psals v předešlém odstavci, nadměrné množství železa se může hromadit v tělesných tkáních a orgánech, včetně srdce. Když se železo hromadí v srdci, může vést ke vzniku srdečních problémů. Takovým problémům se říká "kardiomyopatie", což je onemocnění srdečního svalu, které může způsobit srdeční selhání. Strýček měl to "štěstí", že se u něj HHC projevila před tím než došlo ke komplikacím se srdcem.

Rizikové faktory HHC

Hereditární hemochromatóza je genetické onemocnění, takže hlavním rizikovým faktorem je zda máte v rodině případ tohoto onemocnění. Zkuste se tedy zeptat rodinných příslušníků, jestli s tím mají nějaké zkušenosti. Další rizikové faktory zahrnují pohlaví a věk. Muži mají větší pravděpodobnost výskytu HHC než ženy a obvykle se u nich projevuje v pozdějším věku.

Detekce a léčba HHC

Pokud máte několik rizikových faktorů, rozhodně byste měli zvážit testování na HHC. Lékař vám může doporučit krevní test, který měří množství železa a feritinu (protein, který ukládá železo) v krvi. Strýček podstoupil tento test a výsledky byly dostatečné pro potvrzení diagnózy. Naštěstí, pokud je HHC detekováno včas, existuje léčba, která může pomoci snížit hladinu železa v těle a zabránit dalším komplikacím. Ta spočívá v pravidelném odebírání krve, známém jako "flebotomie".

Život s HHC

Život se HHC nemusí být tak přísný, jak by někdo mohl očekávat. Samozřejmě, je to něco, co musí být dozorováno a kontrolováno lékařem, ale pokud máte vhodnou léčbu a dodržujete správnou dietu, můžete žít naprosto normální život. Strýček v současné době žije s HHC a dělá to velmi dobře. Dodržuje svoji léčbu a dietu a na našich rodinných setkáních je stále ten nejveselejší.

A co to znamená pro mě?

Dlouho jsem přemýšlela, jak se může něco takového dotýkat mě. Až poté, co jsem viděla strýčkovu situaci, jsem si uvědomila, jak důležité je mít o těchto věcech vědomost. Vědět, jaké máme rizika v rodině, může udělat obrovský rozdíl v našem zdraví a kvalitě života. Pokud jste někdy měli někoho v rodině s HHC, doporučuji se nechat testovat. Nakonec je lepší být v bezpečí, že?

Závěrečné myšlenky

HHC, nebo hereditární hemochromatóza, je genetické onemocnění, které může způsobovat vážné zdravotní problémy, včetně srdečního selhání. Je důležité být si vědom svých rizik a podstoupit testy, pokud máte někoho v rodině s tímto onemocněním. A připomeňte si, jak bylo ve případě mého strýčka - i přes diagnózu je možné žít plnohodnotný život pokud se dodržuje léčba a správna strava. Takže... držte se a buďte ve zdraví!