od Jaroslava Vachová - 0 Komentáře

Konopí: ne pro každého

Nedávno jsem dostala balíček. Z balíku vypadlo mnoho malých zelených krystalů. Ne, nebyly to emeraldy, ačkoliv to by bylo skvělé! Byla to zdravá potravina - semena konopí. Semena konopí jsou skvělým zdrojem živin, ale stejně jako u všech jiných potravin, nejsou pro každého. A je to právě to, co plánuji dneska vysvětlit.

Některé skupiny lidí by měly být opatrné

Ačkoli konopí může být skvělým doplňkem stravy pro mnoho lidí, existují některé skupiny, které by měly být opatrnější. Například lidé s alergiemi na konopí by měli tuto potravinu úplně vynechat - jak jinak. A pak jsou tu také ti, kteří trpí nějakým druhem autoimunního onemocnění. Konopí může mít na jejich stav neblahý vliv, a tak by jej měli konzumovat s opatrností, pokud vůbec. Zdá se, že pokud jste zdravý, konopí je skvělou volbou, ale pokud patříte do jedné z těchto skupin, měli byste být opatrnější.

Riziko interakce s léky

Stejně jako Matěj, můj manžel, který si rád dává konopí do jogurtu, k zaplnění své zásoby bílkovin, mnoho z nás má jednu nebo dvě tabletky, které musíme každý den vzít. Ale co když tyto léky mohou reagovat s konopím, které jíme? Některé léky mohou zvyšovat nebo snižovat účinky konopí, zatímco jiné mohou zvýšit riziko nežádoucích reakcí. A pak jsou tu léky, které mohou interagovat s konopím a způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je důležité probrat konzumaci konopí se svým lékařem nebo lékárníkem.

Časté omyly okolo konopí

Někteří lidé si myslí, že pokud jedí konopí, budou mít stejné psycoaktivní účinky jako kdyby kouřili marihuanu. To je ale mýtus! Konopná semena nemají THC, látku, která způsobuje tuto psycoaktivní reakci. Jiní lidé si myslí, že konopí je superpotravina a že by ji měli jíst co nejvíce. Ale jako u všeho, i zde platí pravidlo "vše s mírou". Příliš mnoho konopí může vést k nežádoucím účinkům, jako je zažívací potíže.

Alternativy pro alergiky a citlivější jedince

Jsou tu alternativy pro ty, kterým konopí nesvědčí. Některé z nich jsou také bohaté na omega-3 mastné kyseliny a bílkoviny. Můj manžel Matěj byl vždy skvělý v experimentování s novými surovinami. Jednou cestou jsou chia semínka, která jsou výbornou volbou pro ty, kteří hledají náhradu za semena konopí. Je také možné zařadit do stravy více ořechů a semen, jako jsou lněná semena a vlašské ořechy.

Příprava a konzumace konopí

Kam s tím konopím, když už ho máte na stole? Nejdříve chtějete semena konopí namočit. To pomáhá odstranit obal semen, který může být pro některé lidi nestravitelný. Pak máme mnoho možností, jak konopí zařadit do jídelníčku. Já osobně mám ráda konopnou mouku, kterou používám v pečení. Matěj si zase rád přidává semínka do jogurtu nebo cereálií na snídani. Konopí je také skvělé v polévkách, salátech nebo třeba v smoothie. Možností je nespočet.

Závěrečné myšlenky a doporučení

Nakonec, jak už to tak bývá, všechno je to o rovnováze. Konopí je skvělá a výživově hodnotná potravina, ale stejně jako u většiny věcí v životě, klíčem je míra a uvážlivost. Ať už jste zdravý jedinec, který hledá další superpotravinu do své stravy, nebo někdo, kdo trpí určitými zdravotními problémy, vždy je nejlepší poradit se s odborníkem, než začnete něco nového. A pokud jste alergický na konopí, nezoufejte. Existuje spousta dalších potravin, které můžete zařadit do své stravy místo konopí. Takže pokud se chystáte na konopnou cestu, mějte na paměti tato doporučení a užijte si konopí co nejlépe.