od Zuzana Poláčková - 0 Komentáře

Co je to sativa a jak působí na naše tělo?

Možná jste už slyšeli o tom, jak různé typy konopí mohou mít různý vliv na naši náladu a celkový pocit blahobytu. Jednou z hlavních odrůd, která vzbuzuje nemalý zájem, je právě sativa. Ale co to vlastně sativa je? Sativa je jeden z hlavních druhů konopí a je známa svým stimulujícím a povznášejícím účinkem. Když se řekne sativa, mnozí lidé si představí vznesený pocit, který dodává energii na celý den. Ale proč je to tak? Jde o kombinaci různých faktorů, mezi které patří cannabinoidy a terpeny, jež jsou v sativě obsažené ve specifickém poměru. Každý kdo již zkoušel sativa, vám může potvrdit, že to platí i na jejich osobních zkušenostech. Osobně jsem tento typ konopí vyzkoušela během mého potulného výletu do Nizozemska a musím přiznat, že ten svěží pocit mentální jasnosti a energie byl skutečně nezapomenutelný. A nyní se mi tedy tento pocit spjatý se sativou dostává do vašich rukou - prostřednictvím tohoto článku.

Vliv sativy na náladu a sociální interakce

Když používáme sativu, často zažíváme zlepšení nálady. Sativa může vyvolat pocit štěstí a euforie, který tak rádi vítáme, když potřebujeme uniknout od problémů dnešního hektického světa. A nejen to, cítíme se často společenštější a otevřenější k sociálním interakcím. Proč je to tak? Cannabinoidy, obzvláště THC, mají na tom lví podíl. Působí na naše endokanabinoidní systémy a ovlivňují tak náš pocit pohody a sociálního chování. Osobně doporučuji využít sativu, pokud se chystáte na nějakou neformální společenskou událost nebo kreativní brainstorming - všimnete si, jak se vaše myšlenky stanou pružnějšími a přátelštějšími. Zkuste si však dát pozor na to, aby vaše dávka odpovídala vaší toleranci, protože příliš mnoho sativy může vést k opačnému efektu a vy můžete skončit úplně mimo kontakt se sociálním prostředím. Jsem toho důkazem, když jsem na jedné party v Amsterdamu, místo uvolněného povídání, skončila v koutku místnosti analyzující abstraktní malby – a to doslova celou noc!

Terapeutické využití sativy

Sativa není jen o zábavě a sociálních interakcích, má i jistý terapeutický potenciál. Studie ukazují, že sativa může pomáhat lidem s různými psychickými poruchami, jako je depresivní nálada či úzkost. Ačkoli není léčbou jako takovou, může sloužit jako doplňková terapie. Proč se sativa hodí právě pro tyto problémy? Opět se dostáváme k účinkům THC, které má schopnost zlepšovat náladu. V sativě se však nachází i jiné látky, například CBD, které může pomoci s úzkostí bez intoxikačních vedlejších účinků. Při výběru odrůdy pro terapeutické účely je ale důležité konzultovat s lékařem nebo specialistou a dodržet přesně stanovené dávkování. Já sama mám přítelkyni, která se po léta potýkala s úzkostí a depresí a právě sativa jí nepostradatelně pomohla získat zpět kontrolu nad svými emocemi a zapojit se znovu do společnosti.

Kreativita a inspirace spojená s užíváním sativy

Jednou z nejuznávanějších vlastností sativy je její schopnost povzbudit kreativní procesy v našem mozku. Proč kreativci tak často sahají po sativě, když hledají inspiraci? Je to dáno jejím specifickým účinkem na mozkové funkce. Mnozí malíři, spisovatelé, hudebníci a další tvůrčí duše tvrdí, že sativa jim pomohla otevřít mysl a vidět věci z netradičních perspektiv, což je pro kreativní proces zásadní. Samozřejmě, je to velmi individuální a někomu může toto povzbuzení kreativity uniknout. Když píšu své blogy, například, občas se stane, že mám "blokádu spisovatele", a pak se uchyluji k několika inspirativním metodám – a sativa je jednou z nich. Pomáhá mi to otevřít nové možnosti vyjádření a najít nečekané spojení mezi myšlenkami. Když tak sedím ve svém útulném pracovně a s sativovým čajem v ruce hledám ty pravé slova, je to jako bych měla klíč k pokladně nápadů.

Sativa v porovnání s indica

Když už mluvíme o konopí, často slyšíme o dvou hlavních druzích – sativa a indica. Co ale dělá sativu tak odlišnou od indiky? Ledacos! Indica je známá svými relaxačními a sedativními účinky, zatímco sativa je, jak jsme již zmínili, stimulující a povznášející. Kdy je tedy lepší volit jednu nebo druhou? Pokud chcete relaxovat po dlouhém dni a možná dobře spát, indica může být správnou volbou. Na druhou stranu, pokud potřebujete povzbudit svůj den a dostat se z matného rána, sativa může naskočit jako hrdina dne. Samozřejmě není vše tak striktně černobílé a existují hybridní odrůdy, které kombinují účinky obou typů. Sama preferuji sativu, pokud pracuji na něčem, co vyžaduje mentální energii, a indu pokud si chci jen lehnout s knížkou a ukončit den pomalou relaxací.

Tajemství správného dávkování

Ačkoli sativa způsobuje mnoho lidem radost a je odlišná od její "relaxační sestry" indiky, je důležité mít na paměti, že správné dávkování je klíčové. Jak tedy na to, abyste s sativou měly ty nejlepší zkušenosti a nepřesáhly hranici, kdy už je to "příliš mnoho"? Jednoduché pravidlo zní: začněte malým množstvím a postupně se dopracujte k vašemu optimu. Tato metoda pomáhá identifikovat tu správnou úroveň, která vám přináší požadované účinky bez nežádoucích příznaků jako jsou paranoja nebo nepříjemné pocity. Pro začátečníky je vždy dobré si uvědomit, že méně může být více. A pokud jde o konzumaci, je třeba brát v úvahu i způsob příjmu – inhalace, edibles, tinktury či vapování – každý z těchto způsobů má svou odlišnou rychlost nástupu účinků a délku trvání. A možná vám to zní povědomě, že jsem jednou na prázdniny při pobytu na Bali ve snaze utišit jet lag "trochu přehnala" s místní sativovou tincturou. Nepotřebuji vám asi říkat, že celá zkušenost byla poněkud... ahem, intenzivní. Takže si tenkrát říkám – kdo potřebuje kávu na zahnání únavy, když můžete mít tříhodinovou solo taneční párty ve svém hotelovém pokoji?

Sativa je tedy krásná věc, pokud víme jak s ní naložit. Inspirovat, povznést a dokonce i pomoci s našimi osobními boji – to vše je dovedené na novou úroveň díky tomuto úžasnému zelenému společníkovi. Takže jestli příště uvažujete o tom, že byste chtěli něco nového vyzkoušet nebo jen potřebujete trochu povzbudit svůj den, možná byste měli zvážit sativu. Samozřejmě, vždy s ohledem na osobní toleranci a zákony vašeho regionu. S rozvahou a zdravým rozumem se můžete vydat na skvělou cestu za obnovou energie, kreativity a společenského šarmu. A kdo ví, možná stejně jako já objevíte, že sativa může být ocasem duhové víly, která vám pomůže přelétat každodenní překážky se smíchem a lehkým srdcem.