od Pavel Novák - 0 Komentáře

Historie mexického piva

Let's start with a little history lesson. Mexické pivo má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do období před španělskou conquistou. Před zavedením chmele a ječmene používali domorodci rostliny jako agáve a kukuřici k vaření místních nápojů. Přišlo období španělské kolonizace a s tím i evropské techniky vaření piva, zejména z Německa a Rakouska. Tato eurasijská ovlivnění jsou stále patrná, zejména v lehkých lagerech a dunkelweizens, které jsou mezi Mexičany oblíbené.

Mexické lehké lager pivo

Lehký lager je bezpochyby nejznámější stylem mexického piva. Je lehký, mírně sladký a má jemnou chmelnou chuť. Přestože může působit nesložitě, proces vaření tohoto piva je tak precizní, že se nedovoluje žádný prostor pro chyby. Každý složka musí být správná, aby byla dosažena správná vyváženost chutí. Abych byl upřímný, lehké lager pivo je nejčastěji spojováno s oslavami, grilováním a dobrými časy. Přiznávám, že mám osobní zkušenosti s oslavováním s touto mexickým pivem. Během mého turné po Mexiku jsem nemohl odolat tomuto lahodnému, osvěžujícímu nápoji po dni stráveném objevováním měst.

Chuť mexického piva

Zatímco v Evropě je kladen velký důraz na chmel, v Mexiku se k domácí produkci piva přistupuje odlišně. Mexická piva jsou známa svojí lehkostí a jemnou sladovou chutí, která je často doplněna jemnými nuancemi citrusů nebo kukuřice, což je v důsledku kombinace místních surovin a zlatých ležáků inspirovaných Německem. Právě ta unikátní kombinace surovin dává mexickému pivu jeho jedinečnou chuť.

"Německý dotek" mexického piva

Často se mluví o "německém doteku" mexického piva. To je způsobeno tím, že mnoho mexických pivovarů bylo založeno v 19. století německými a rakouskými imigranty, kteří přivezli sebou tradiční pivovarské techniky a recepty. Tyto techniky se předávaly z generace na generaci a stále tvoří základ mnoha populárních mexických piv.

Pivo a mexická jídla

Nemohu zapomenout na mexickou kuchyni, která je neodmyslitelně spjata s pivem. Mexické pokrmy jsou známy svojí výraznou chutí, bohatou paletou koření a pikantními ingrediencemi, které se tak skvěle doplňují s lehkými, chutnými mexickými piva jako Coronou nebo Pacifico. Ať už máte tacos, enchiladas nebo jen jednoduché nachos, sklenice studeného mexického piva je tím nejlepším doplňkem.

Pivní koktejly v mexické kultuře

Musím se zmínit o jednom velmi specifickém jevu mexické pivní scény - pivních koktejlech. Mexické pivní koktejly, jako je Michelada nebo Chelada, jsou výrazem kreativity a vynalézavosti mexického národa. Tyto nápoje jsou smíchány s různými přísadami, jako je pivo, limetková šťáva, sójová omáčka, tabasco a soli, a nabízejí zcela unikátní zážitek z pití.

Aktuální trend v mexickém pivu

A konečně si musím vzít chvíli na zvýraznění aktuálních trendů v mexické pivovarské scéně. Mexiko zažívá renesanci řemeslného piva! Nově založené mikropivovary v Mexiku experimentují s různými styly, surovinami a technikami, aby přinesly nové, vzrušující chutě na trh. Od IPA přes stouts až po sour beers, mexický pivovar je dnes různorodější a vzrušující než kdy dříve.

Mějte na paměti, že i když je mexické pivo známo svou jedinečnou chutí a lehkostí, každý z nás má svůj vlastní vkus. Co může být pro jednoho lahodné, nemusí nutně vyhovovat druhému. Ale ať už je váš vkus jakýkoliv, určitě doporučuji objevovat a vychutnávat si různá mexická piva. Stačí otevřít láhev, naťuknout na sklo a vychutnat si její jedinečnou chuť!