od Pavel Novák - 0 Komentáře

Konopí místo chmele v pivu: Je to možné?

Je pravda, že pivo a konopí mají mnoho společných rysů. Patří totiž do stejné rostlinné čeledi a sdílejí si některé vysoce charakteristické chemické látky. Takže pokud se ptáte, jestli je možné nahradit chmel v pivu konopím, je odpověď bohužel i bohudík ano. Ale než se do toho ponoříme hlouběji, nezapomeňme na to, že obě rostliny mají své jedinečné vlastnosti a je hodně důvodů, proč se chmel používá v pivovarnictví již stovky let.

Věda za pivem a konopím

Věda už dlouho ví, že konopí a chmel sdílejí podobné terpeny, což jsou aromatické organické sloučeniny, které jim dávají charakteristické vůně a chutě. Terpeny se nacházejí také v borovicích, citrusových plodech a mnohých dalších rostlinách, takže ta svěží, borová chuť, kterou milujete v prémiových IPA's, může být přítomna i v konopném pivu. Tohle je důvod, proč konopí dokáže napodobit některé chuti a vůně chmelu v pivu. Ale věda také ukazuje, že konopí má mnoho dalších unikátních terpenů, které chmel nemá, čímž nabízí ještě širší spektrum možností pro tvoření nových stylů piva.

Právní otázky kolem konopného piva

Nyní, když víme, že konopí může být teoreticky použito místo chmele v pivu, musíme se zabývat legislativou. Konopí je v mnoha zemích, včetně České republiky, legální, pokud obsahuje méně než 0,2% THC. To znamená, že konopné pivo nemůže obsahovat THC, psychoaktivní složku konopí, která může přinést "haj" efekt. Ale co když chcete vytvořit pivo, které má chuť konopí, ale nechcete použít skutečné konopí kvůli právní situaci nebo kvůli marketingovým důvodům? Existuje řada alternativ, například použití konopných terpenů, které můžete zakoupit jako legální potravinářskou přísadu.

Výroba piva s chutí konopí

Jestli tě tedy zajímá, jak se dělá konopné pivo, mohu tě ujistit, že proces je prakticky stejný jako u výroby tradičního piva. Jedná se o kombinaci sladu, vody, kvasnic a chmele.... a v tomto případě, místo chmele přidáváš konopí. Ale je to trochu komplikovanější, protože konopí potřebuje určité podmínky pro to, aby uvolnilo své aromatické terpeny. Pokud do něj dáš příliš horkou vodu nebo ho přehřeješ, terpeny se ztratí a chuť konopí nebude tak silná. Na druhou stranu, jestliže konopí nedostane dostatek tepla, terpeny se neuvolní vůbec. Toto je jemná hra, kterou musíš naučit hrát, když se rozhodneš vařit konopné pivo.

Nyní, abych oživil článek nějakou historkou z vlastního života, asi před rokem jsem se rozhodl vyzkoušet výrobu konopného piva. Jako velký milovník piva a fanoušek konopí (samozřejmě legálního a bez THC), to pro mě byl logický krok. Řeknu vám, že to nebyla lehká cesta. Vyrobit dobré konopné pivo vyžaduje důkladné plánování, správnou teplotu a mnoho trpělivosti. Ale finální produkt stál za to. Unikátní chuť a vůně konopí v pivu byla pro můj chuťový aparát skvělým zážitkem. A úplně nejlepší na tom bylo sledovat reakce mých přátel, když ochutnali tohle neobvyklé pivo. Byla to zábava!

Takže na závěr, ano, použít konopí místo chmele v pivu je teoreticky možné. Dokonce jsem to osobně vyzkoušel. Ale je třeba dodržovat právní omezení a mít na paměti, že výroba konopného piva může být trochu náročnější než výroba tradičního piva. Nicméně pokud máš chuť experimentovat a měnit pravidla hry, konopné pivo může být přesně to, co hledáš.