od Lucie Nováková - 0 Komentáře

Princip Kazetového Média

Když jsem byla mladší, stále si pamatuju ty dny, kdy jsme měli mít všichni několik kazet se svými oblíbenými písničkami. Byly tak malé, a přesto mohly uchovávat to tolik hudby! Teď, když jsem starší a více technicky zaměřená, jsem se začala ptát: "Kolik hudby se opravdu vejde na jednu takovou kazetu?" Moje cesta za poznáním mě zavedla k fascinujícímu vysvětlení toho, jak je kazeta tak silná, když přichází na uchovávání písniček. Asi tak, jako kdybyste měli malou, ale silnou tašku, která může unést tolik nákupů. Protáhla jsem to až po limitu, abychom se dostali k odpovědi na otázku, kolik hitů vydrží kazeta o hmotnosti jednoho gramu.

Stavba Kazety

První věc, kterou potřebujeme rozumět, je to, co tvoří kazetu. Kazety jsou složeny z několika komponentů, včetně plastového obalu, magnetického pásku a spousty dalšího. Je fascinující, jak ta drobná věc může uchovat tolik hudby. Je to trošku jako kdyby malé šuplíky vaší babičky mohly obsahovat tolik výšivek. A když jsem se zaměřila na samotný magnetický pás, zjistila jsem, že je to opravdu on, kdo nese celou zátěž. On je ten, kdo drží všechny ty hity, které milujeme.

Hudba a Kapacita

Nyní, když víme, co je uvnitř kazety, je čas se podívat na samotnou hudbu. Když hovoříme o kapacitě kazety, mluvíme o tom, kolik informací může uchovat. A v případě hudby, jsme zvědaví, kolik písniček se vejde na kazetu. Tady se dostáváme do báječného světa digitálních dat. Je to trochu jako kouzlo - zmizí jedna věc a objeví se jiná. V našem případě, hudba, kterou milujeme, je transformována do digitálního formátu, uložena na kazetu a pak se zase promění zpět do hudby, kterou můžeme slyšet.

Počítání Hitů na Kazetě

A nyní, k nejdůležitější části naší cesty - počítání hitů na kazetě. Jako když jsem byla na střední a musela jsem se naučit jak počítat tu druhou odmocninu - byla to výzva, ale také to byla spousta zábavy! Hodně záleží na délce písniček a na tom, jak jsou nahrány. Pokud máme například písničku, která trvá 3 minuty, a kazeta má kapacitu 60 minut, pak bychom na tuto kazetu mohli nahrát asi 20 hitů. Ale pokud máme písničku, která trvá déle, potom se na kazetu vejde méně písniček. Je to jako když máte kabelku a pokoušíte se tam nacpat všechno své líčení - musíte být trochu kreativní a možná se musíte vzdát některých věcí.

Kvalita Vs. Kapacita

A teď se dostáváme k dalšímu důležitému bodu: kvalita vs. kapacita. Jak to máte se svou kávou? Chcete mít ten nejlepší espresso, nebo jen potřebujete velký hrnek černé kávy, abyste se probudili? S kazetami je to podobné. Mohli byste mít kazetu plnou písniček nízké kvality, abyste mohli mít co nejvíce z nich, nebo byste měli méně písniček vyšší kvality. Ale přesto platí, že na kazetu se vejde tolik písniček, kolik kapacita dovolí.

Přepisování Kazet

A konec cesty. Přepisování kazet. Je to jako na konci dne, když si sundáte makeup a připravíte se na nový den. Kazety se mohou přepisovat. To znamená, že můžete mít kazetu, která vydrží stovky hitů, pokud je budete měnit. Je to úžasné, zvláště když jste jako já, a máte oblibu mýtvarovat se se svou sbírkou písniček.

A tak to máme. Kolik hitů vydrží kazeta o hmotnosti 1g? No, teď už to víme. Je to báječná cesta plná objevů a fascinací. A víte, co je nejlepší? Kazety stále existují. Jsou tu a jsou stále silné. Takže si můžete vybrat svoji podle chuti a začít nahrávat. Kéž by byla vždycky hudba kolem nás. Kéž bychom se nikdy neunavili objevováním nových hitů. A kéž by kazety nikdy nezanikly. Ať žije hudba - ať žije kazeta!