od Pavel Novák - 0 Komentáře

Průkopnické období: Historie konopí v USA

Jestliže se podíváte do hlubin historie, objevíte, že konopí má v USA dlouhou a komplikovanou minulost. První osadníci v Jamestown rozhodně nepřišli s úmyslem zasadit semena konopí a začít ho užívat - ale což o to, učinili tak. Jenže ne kvůli stávajícím výhodám, které konopí poskytuje moderní společnosti. Tak to vůbec nebylo. Konopí bylo považováno za důležitý zemědělský plod a bylo pokládáno za nezbytné pro přežití nové kolonie.

Rychle vpřed až do 19. a 20. století a najednou se konopí stává mnohem více kontroverzní. Po zákazu alkoholu a jeho následnému zrušení začala americká vláda hledat nový cíl pro svou politiku prohibice. A až moc snadno se jim do hledáčku dostalo konopí.

Jak se měnili zákony o konopí ve 20. století v USA

Začátek 20. století byl pro konopí ve Spojených státech Amerika obtížný. Díky negativní propagandě a širokému nesouhlasu veřejnosti byly proti konopí zavedeny přísné zákony. První takovým byl Marihuana Tax Act z roku 1937, který znamenal téměř úplný zákaz konopí. Tento akt byl přijat navzdory protestům od Americké lékařské asociace, která tvrdila, že nedostatek vědeckých důkazů nelze použít jako argument pro zákaz konopí.

Během následujících let se v USA objevovaly zákony, jež ještě více omezovaly používání konopí. Příkladem může být Comprehensive Drug Abuse Prevention and Control Act z roku 1970, který zařadil konopí mezi nejzávažnější drogy.

Otočení kormidla: Vstup do moderní éry legalizace konopí

Teprve v 90. letech 20. století se začal obracet vývoj legalizace konopí. To se stalo díky Kalifornii, která roku 1996 přijala zákon o lékařském užívání konopí. Tento zákon se stal průlomovým momentem, který inspiroval další státy k podobným krokům. Díky tomuto zákonu bylo možné začít využívat konopí pro léčebné účely. Tento trend pokračoval až do dnešních dnů, a tak se dnes konopí stává stále více akceptovatelným v americké společnosti.

V jakých státech je konopí dnes legální?

Dnes je konopí legální v mnoha státech USA, i když výsledná realita může být trochu komplikovaná. Ve chvíli, kdy píšu tento článek, konopí pro rekreační použití je legální na federální úrovni v 17 státech, District of Columbia, na několika menších ostrovech a také v Guam. K tomu ještě 36 států dovoluje použití konopí pro lékařské účely.

Legislativa konopí na federální úrovni

Naproti tomu na federální úrovni je konopí stále považováno za nelegální a je zařazeno do seznamu drog I. skupiny. Toto omezení však má své výjimky. V roce 2018 byl schválen zákon Farm Bill, který legalizoval průmyslové konopí s obsahem THC menším než 0,3 procenta. To vedlo k obrovské popularitě produktů z konopí, jako jsou CBD oleje a jiné produkty.

Výhled do budoucnosti: Co nás čeká?

Přestože má konopí v USA ještě dlouhou cestu do úplné legalizace na federální úrovni, vývoj posledních let napovídá, že se situace bude dále zlepšovat. Legalizace konopí na státní úrovni vedla k výraznému poklesu trestné činnosti spojené s drogami, zvýšení státních daní z prodeje konopí a zlepšení veřejného zdraví.

Jak cestu konopí sleduji, rád se směji, když si vzpomenu na to, jak bylo konopí kdysi považované za "vrazednou drogu", která vyvolává šílenství. To je tak vzdálené od dnešní reality, kdy konopí pomáhá milionům lidí po celém světě řešit jejich zdravotní problémy. To je pro mě skutečná síla konopí.

Tak a napíšíme to domů. Kdysi dávno, když jsem byl na vysoké škole, jsem se stal neoficiálním konzultantem pro své kamarády, kteří chtěli vyzkoušet konopí. Jak jsem o konopí věděl hodně, považovali mě za odborníka. A tak nějak to začalo. Uvedl jsem je do tajů konopí a pomohl jim lépe pochopit, co od konopí mohou očekávat. Od té doby jsem se stal velkým zastáncem legalizace konopí.

Ať už jste proponent nebo oponent legalizace konopí, je důležité sledovat vývoj situace a být informován. Vždyť konopí má obrovský potenciál nejen na poli lékařském, ale také jako zdroj příjmu pro americké státy. Takže i když jsem jen blogger z malého města, věřím, že mám hlas v této debatě.