od Magdalena Růžičková - 0 Komentáře

Pozoruhodný svět absintu: Abychom začali

Moje prvotní zkušenost s absintem byla něco na způsob: "Jak je možné, že je tento nápoj tak silný?" Bylo zvláštní a trochu zneklidňující vidět, jak se ten zelený nápoj mění ve zlatavý pod přítokem vody a cukru se rozpouští na absintové lžičce. "Tohle je pravý zážitek," pomyslela jsem si. Bylo to nové, skandálně vzrušující, ale také báječně osvobozující. Přiznávám, že to bylo také mírně ohromující.

Je absint opravdu nejsilnějším alkoholem?

Obecně se ví, že absint je lihovina s vysokým obsahem alkoholu, který se pohybuje mezi 55%m až 72% alkoholu. Ale je to nejsilnější alkohol? No, technicky ne. Existují lihoviny, kterých obsah alkoholu ještě vyšší. Například Spirytus Rektyfikowany, polská vodka, má obsah alkoholu dokonce 96%! Visinu, rum z Britských Panenských ostrovů, který je znám svou silou, má 95% alkoholu. Takže jak vidíte, absint není ani zdaleka nejsilnější alkohol na planetě, ačkoli jeho peprnost a jedinečná chuť ho činí jedním z nejslavnějších nápojů ve světě.

Jak se absint pije: Začátečnický kurz pití absintu

Vím, že se může zdát, že začáteční kurz pití absintu je trochu přehnaný, ale věřte mi, pití absintu je umění. Pokud si myslíte, že to je prosté jako otevření láhve vína nebo nalití ginu a toniku, pak vás čeká překvapení. Absint vyžaduje řádnou přípravu a dokonce i nějaké to vybavení - absintovou lžičku a absintový pohár. A kápnutí vody. A cukr. A pochopení, že ten zvláštní proces, kterým absint prochází, když se mění barva a chuť - to je "louže". Je to malý rituál, úchvatný a posvátný.

Absint a jeho účinky: Mythos versus realita

Určitě jste slyšeli o tom, kolik mýtů a pověstí je kolem absintu. Účinky absintu na lidský organismus jsou zakryté mlhou legend a skutečností. Kdo z nás neslyšel o matné zelené víle, která tančí v hlavách těch, kteří pili absint? Věci jsou trochu jiné, ačkoli - absint by mohl pomoci zahřát tělo, neměl by vás ovšem zažehnout nic jiného než pocit vzrušení z vychutnání si tak jedinečného a osobitého nápoje.

Historie absintu: Legenda a skutečnost

Historie absintu je stejně fascinující jako samotný nápoj. Příběhy o absintu jsou plné barevných postav, skandálních epizod a exotických míst. Vezměte si třeba Henriho de Toulouse-Lautreca, který byl známý svým oslavami absintu, nebo Van Gogha, který údajně řezal ucho během absintového opojení. A pak je tu skutečnost - vše začalo s dobrou starou Dr. Pierrem Ordinairem v 18. století, kdy si vynalezl recept na absint jako lék na všechno.

Pravda o thujonu: Je absint halucinogenní?

Mnoho lidí se mě ptá, zda je absint halucinogenní. Odpověď je jednoznačně ne. Tvrdá pravda je, absint není halucinogenní. Je pravda, že absint obsahuje látku zvanou thujon, který se nachází v pelyňku, ale množství thujonu v absintu je tak malé, že byste museli vypít několik lahví absintu, abyste pocítili jakékoliv účinky thujonu, což by samozřejmě vedlo k otravě alkoholem mnohem dříve.

Absintový svět: Kde koupit a jak vybrat dobrý absint

Jestliže jste se rozhodli, že absint je něco, co byste chtěli vyzkoušet, potom byste měli vědět, jak vybrat ten pravý absint a kde ho koupit. Předejte se levným napodobeninám a nakupujte kvalitní produkty od ověřených výrobců. A nezapomeňte, že dobrý absint by měl obsahovat pelyněk, anýz a fenykl. Toto jsou tři nejdůležitější složky absintu, které jsou známé jako "Svatá trojice".

A ještě něco na závěr: Výzva pro odvážné

Na závěr bych chtěla vyzvat všechny odvážné duše, aby odložili svůj obvyklý skleničku vína nebo piva a vyzkoušeli něco jiného, něco vzrušujícího a možná trochu nebezpečného, jako je absint. Potkali jste někdy tu záhadnou zelenou vílu? Chcete ji potkat? Pak napijte skleničku absintu a užijete si tento jedinečný zážitek. A třeba začnete mít své vlastní absintové večírky!

A pokud se rozhodnete to udělat, nezapomeňte pozvat i mě. Kája a já se těšíme!