Thujone a jídlo: Uvědomujeme si, co jíme?
Posaďte se pohodlně a připravte se na cestu do světa thujonu a jeho přítomnosti v našem jídle. Pokud jste cítili neznámý pohled na název 'thujone', nebojte se. Jsem zde, abych vás vedla kroz tento zajímavý a často nepochopený prvek naší stravy.
Вut možná se ptáte: "Zuzano, co je to thujon?" Thujon je chemický látku, který se přirozeně nachází v některých rostlinách, které mohou býti součástí naší stravy. Je známý tím, že má svíravou chuť a může způsobit efekty podobné alkoholu při konzumaci významných množství.
Jaký druh potravin obsahuje thujon?
Thujon může být nalezený v řadě potravin, které by mohli být součástí naší každodenní stravy. Především se jedná o bylinky, jako je pelyněk, absint, cedr a hřebíček. Tyto bylinky mohou býti běžně používány v kuchyni pro zvýšení chuti jídel, ptž jak víme, bylinky a koření mohou oživit i ten nejskromnější talíř.
Můj manžel Jaroslav má rád pampeliškovým čajem a víte co? Ano, pampelišky taky obsahují thujon! Dokonce i některé druhy kořenů, jako je máta a rozmarýn, taky obsahují thujon. Takže příště, když připravujete svůj oblíbený rozmarýnový chléb nebo mintový koktejl, berte v úvahu, že také konzumujete thujon.
Je thujon bezpečný?
Výzkum naznačuje, že konzumace thujonu v přiměřených množstvích je obecně bezpečná. Všechno je ale o míře a samozřejmě o osobní nesnášenlivě. Jeden můj přítel kdysi konzumoval příliš mnoho pelyňkového čaje, což jeho běžné přístupující zdravotní stav ještě zhoršil.
Je však dobré vědět, že s větším příjmem thujonu mohou přijít také negativní efekty, jako je závrať, křeče nebo dokonce halucinace. Takže přestože možná milujete ten vaš pampeliškový čaj, držte se při konzumaci v rozumných mezích.
Jaký je denní příjem thujonu?
Víš, že v Evropské unii jsou předepsány jasné směrnice pro denní příjem thujonu? Dělá kolem 0,11 mg/kg těla na den, což je asi 7 mg pro dospělého s průměrnou tělesnou hmotností. Vždy je třeba vzít v úvahu, že hodnoty mohou být různé v závislosti na zdravotním stavu, věku a váze každé osoby.
Toto množství thujonu můžete spotřebovat například pří konzumaci asi 3 lžiček máty, 1 lžičky pelyněku nebo přibližně 7 lžiček hořčice denně. Myslím, že to je dostatečná dávka pro většinu z nás, včetně mne. Myslím, že můj manžel Jaroslav by mohl mít nějaké potíže, protože si opravdu užívá své dávky čaje, ale budu muset držet oko na něm!
Tipy a triky pro bezpečnou konzumaci thujonu
Nyní, když víte o thujonu a jeho přítomnost v naší stravě, jak můžete zajistit, že jeho konzumace zůstane na bezpečné úrovni? Moje první rada je - pestrost! Jestliže dnes používáte máta, zítra zkuste bazalku. A co teprve o Jaroslavově oblíbeném čaji? Může střídat mezi pampeliškovým, mátovým, černým a zeleným čajem. Tím, že diverzifikujete svou stravu, snížíte riziko překročení denního limitu thujonu.
Jednou, když jsme byli na dovolené ve Francii, Jaroslav ochutnal absint a nevěděl, že obsahuje vysoké množství thujonu. Bylo to legrační, ale také velká lekce, že bychom měli vědět, co jíme a pijeme.
Vzpomeňte, že i když je thujon přirozeně se vyskytující substancí v některých potravinách, měli byste být stále informovaní a bdělí. Jejich bezpečná konzumace je klíčem k udržení naší stravy vyvážené a zdravé.
Napsat komentář