od Zuzana Poláčková - 0 Komentáře

Úvod do tajemného světa účinku látek na náš mozek

Člověk rychle uvěří, že vědět, co mu do mozku dělá „tu věc“, která ho dostane „nahoru“, je vzrušující téma. Ale já, Zuzana, vaše průvodce sedmým nejbizarnějším světem, který existuje (po světě zmrzliny, módy, filmu, hudby, knih a Jaroslavovy nudných řečí o fotbale), tím světem není ničím jiným než světem těchto látek, které člověka dostanou do vyššího stavu. Co je tedy tím hlavním ingrediencí této kouzelné cesty?

Jaká látka je tím hlavním hladyslovcem?

Tahle otázka je trochu složitější, ale pojďme do toho. Vnímání takových látek je velmi individuální. Co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Pochopit, jak tyto látky fungují a jak ovlivňují náš mozek, může být trochu matoucí. Průměrný člověk nemusí například vědět, jaký vliv má kofein, alkohol nebo třeba THC na náš mozek. Ale kdo by byl lepším průvodcem tímto světem než já, vaše oblíbená blogerka Zuzana?

Kofein - neutrální stimulant, který nás vyburcuje do akce

Kofein je nejrozšířenější psychotropní látkou na světě. Jeho efekt se projevuje velmi rychle. Mění biochemickou rovnováhu v mozku, což vede k povzbuzení. Poskytuje dočasné zvýšení energie a eliminuje pocit únavy. Většina z nás si dává denně hrníček kávy, aniž by si uvědomila, jak moc nás to ovlivňuje. Je to běžná součást našeho života, která nám pomáhá zvládat náročné dny plné povinností. A komu by to vadilo, když je to tak dobré?

Alkohol - náš klamavý kamarád na večírek

Netřeba zdůrazňovat, jak populární je konzumace alkoholu po celém světě. Je důležitou součástí mnoha kultur a denominací, je symbolem radosti a oslav, ale také smutku a opovržení. Má to ale své následky. Alkohol je depresivum. Zpočátku může působit jako stimulant, ale nakonec ovládá nervový systém a zpomaluje tělo. Například Jaroslav, můj manžel, si to vždycky říká, ale nikdy na to nezapomene. Ale jak říká staré české přísloví: "Co je moc, to je moc."

THC - tajemný vysílač signálů v našem těle

THC, tedy delta 9 tetrahydrocannabinol, je základní psychoaktivní složkou konopí. THC se váže na receptory cannabinoidu, které se nacházejí v mozku. Když jsou tyto receptory aktivovány, dochází ke zvýšení hladiny dopaminu v těle, což vyvolává pocit euforie a relaxace. Ale jak vždy, je důležité mít na paměti, že všechny tyto látky fungují různým způsobem na různé lidi. Navíc, i když může být konzumace THC v určitých případech legální, je stále důležité si uvědomovat možné nezávislosti a další zdravotní rizika.

Vedle těchto látek existuje mnoho dalších, které mohou mít na náš mozek podobný vliv. Všechny tyto látky mění náš mozek a způsob, jakým vnímáme svět. Je dobré vědět, jak tyto látky na náš mozek působí, aby jsme mohli učinit informované rozhodnutí o tom, co do našeho těla dáváme.

Závěrečné myšlenky

Nezáleží na tom, jakou látku považujete za tu, která vás dostane "nahoru". Důležité je, abyste věděli, jak na vás působí a jaké může mít důsledky. Protože ať už je to káva, alkohol nebo THC, vždycky je dobré vědět, na co se můžete připravit. A tak příště, když si dáte kávu, sklenku vína nebo si zapálíte, vzpomeňte na to, co jsem vám řekla. A když se budete cítit trochu vzrušeně, nezapomeňte mi poděkovat...