od Pavel Novák - 0 Komentáře

Úvod do světa THCV

Nemusíte být nutně velkým příznivcem konopí, aby vás zaujal svět kanabinoidů. Jeden z nich, konkrétně THCV (tetrahydrocannabivarin), je právě nyní velkou hvězdou v oblasti léčby některých chronických onemocnění. Ale jak silný je THCV ve skutečnosti? No, o tom vám povím příběh, který bude stejně zajímavý jako ta doba, kdy můj syn Matěj nechtěl jíst brokolici a já mu řekl, že to je malý superhero strom. Ha, vy víte, jak to teď dopadlo, že? Matěj miluje brokolici!

Co to vlastně je THCV?

THCV je velmi specifický kanabinoid, který se nachází v konopí. Je to jakýsi bratranec THC, což je asi nejznámější kanabinoid, který má psychoaktivní účinky, známé také jako „hulení“. Jenže, na rozdíl od THC, THCV doslova šlape na brzdu psychoaktivních účinků, pokud ho zkonzumujete v malých dávkách. Ale když ho zvýšíte... no, řekněme, že se můžete cítit trochu více jako Superman.

THCV a metabolismus

Metabolismus je nezbytnou součástí našeho života. Určuje, jak rychle naše tělo zpracovává jídlo, spaluje tuky a produkuje energii. THCV má úžasnou schopnost tento proces zrychlit. Jedná se o jeden z mála kanabinoidů, který má prokázanou schopnost potlačovat chuť k jídlu, což je v kontrastu s THC, které nás často nutí sahat po těch nejnevhodnějších dobrotách. Pokud jde o metabolické funkce, THCV by mohl být právě tím superhrdinou, kterého potřebujeme, abychom se vyhnuli lákavému kouzlu pozdního večerního snacku.

THCV a diabetes

V současné době diagnostikují diabetes u stále více lidí a hledáme nové cesty, jak tento problém efektivně řešit. A právě zde přichází THCV se svým potenciálem. Ukázalo se, že THCV může pomoci regulovat hladinu krevního cukru a zlepšovat inzulínovou citlivost. Takže pokud jste typ, který má raději zdravou stravu a pravidelné cvičení, a hledáte něco navíc, co by mohlo pomoci udržet váš metabolismus v šachu, THCV by mohl být odpovědí.

THCV a Parkinsonova choroba

Vědci zkoumají THCV také pro jeho potenciál v léčení Parkinsonovy choroby. THCV může pomoci chránit brain cells a zlepšit motorické funkce u lidí s tímto onemocněním. Nejsem lékař, ale když vidím, jak moc si můj vnuk užívá svoje první kroky, uvědomuji si, jak důležitá je pohyblivost pro kvalitu našeho života.

Doslova hraniční případ: THCV a jeho psychoaktivita.

THCV může fungovat jako psychoaktivní látka, ale jen když ho konzumujete ve velkém množství. V malých dávkách dokáže potlačovat psychoaktivní účinky THC. Jak je to možné? No, je to trochu jako s tím obráceným hulením, co jsem zmínil na začátku. Po malé dávce se budete cítit klidnější a více „na zemi“. Po velké dávce se můžete cítit více jako Superman. Ale uvidíte, pokud překročíte tu magickou hranici, bude pouze na vás!

Jak THCV pracuje pro nás

Jestliže jste na thajské masáži, cítíte se skvěle, protože masér tlačí na správná místa. Podobně kanabinoidy, jako je THCV, tlačí na konkrétní receptor v našem těle nazývaný CB1 receptor. A tím „masírují“ naše tělo tak, aby se cítilo lépe. THCV je jako průvodce, který nás provede labirintem našeho těla a najde ta nejlepší místa, na která by neměl zapomenout. A při tom nás ani nepřivede k „hulení“.

THCV je silný, není pochyb o tom. Ale co je nejdůležitější, jeho síla tkví v jeho rozmanitosti. Opravdu, THCV může udělat mnoho věcí: zvyšuje energii, zlepšuje náladu, pomáhá s úzkostí, podporuje zdravý metabolismus a může dokonce pomoci při léčení některých chorob.

Na závěr bych chtěl říci, že THCV je něco jako malý superhrdina v našem těle. Je tu, abychom se cítili lépe a zdravěji, přestože jeho moc je teprve začíná být poznána. THCV je pro mě jako ta brokolice pro malého Matěje: něco, co na první pohled vypadá nevinně, ale může se ukázat jako skutečný superhero.