od Lenka Novotná - 0 Komentáře

Co je to HHC a proč nás tak zasahuje?

Je velmi pravděpodobné, že jste již někdy zakusili HHC, ačkoliv jste možná neznali jeho oficiální název. HHC znamená "Hyper Holiday Chaos" neboli hyperprázdninový chaos. Je to onen pocit, který vás napadne, když se probudíte uprostřed noci a uvědomíte si, že jste zapomněli na dárek pro svého bratrance Františka. HHC může být také ten zmatečný moment, kdy jste naprosto přesvědčeni, že máte vše pod kontrolou, jen abyste náhle zjistili, že jste zapomněli na kolední cukroví.

Znalosti o sobě samém jako základ k uklidnění

S koncem roku se přesouváme od jara a léta, kdy jsme byli aktivní a naše tělo spalovovalo spoustu energie, k podzimu a zimě, kdy jsme obecně klidnější. Je to přirozený cyklus, který nás ovlivňuje. Takže první krok k uklidnění z HHC by měl začít právě zde - s hlubším porozuměním svým vlastním potřebám a emočním reakcím na různé události a situace. Některým lidem pomůže k uklidnění meditace, jiným zase pobyt na čerstvém vzduchu. Důležité je vědět, co vám konkrétně pomáhá.

Potraviny, které nám mohou pomoci k uklidnění

Naše jídlo má velký vliv na to, jak se cítíme. Korunováním příkladem jsou cukry a rafinované sacharidy, které nám mohou dodat rychlou energii, ale následně nás mohou nechat vyčerpané a podrážděné. Naopak potraviny, které obsahují komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné produkty, zelenina a ovoce, mohou přispívat k delšímu a stabilnějšímu pocitu energie a pohody. Jídla bohatá na tryptofan, jako je mléko, orechy a semínka, kurák nebo losos, nám mohou pomoci spát lépe. To se určitě hodí v období HHC!

Aktivita jako klíč k uklidnění

Ačkoli se může zdát odrazující se v tomto rušném období věnovat sportu, právě fyzická aktivita vám může pomoci se uklidnit. Výzkum ukazuje, že pravidelné cvičení můžeme vyvolat pocit klidu a úlevy u lidí, kteří se cítí napjatí nebo stresově významnými úkoly.

Plánování jako prevence před HHC

Ano, říkám to zase a zase - plánování je klíčové. Ať už se jedná o nákup dárků, přípravu jídla nebo koordinaci rodinných návštěv, mít plán vám může ušetřit spoustu stresu. Plánování vám také dává přehled o tom, co jste již udělali a co ještě musíte udělat. Ale nezapomeňte - plán není pevný. Je to pouze nástroj, který vám pomáhá lépe se orientovat a být produktivnější.

Všímavost a pozitivní myšlení

V období HHC se může zdát, že je všechno příliš rychlé, příliš hlasité a příliš zmatené. Ale při troše praxe můžeme naučit své myšlenky a emoce uklidnit pomocí všímavosti a pozitivního myšlení. Toto jsou dva nástroje, které nám pomáhají zvládat zvýšený stres a přinést do našeho života více klidu a rovnováhy.

Jednou jsem zažila HHC v plné síle. Nevěděla jsem, jak se mám srovnat se všemi úkoly, které na mě čekaly. Proto jsem se rozhodla úplně se odstřihnout a strávit týden s přítelkyněmi na chalupě. Během dne jsme procházely lesy a večer jsme si povídaly u krbu. Bylo to úžasný týden, který mi dodal sílu a klid potřebný k tomu, abych se mohla vrátit do světa, který je plný starostí, shonu a chaosu. Ještě dnes na ten týden vzpomínám s velkým klidem a vděčností. Takže, pokud se vám také naskytne příležitost, jak se na chvíli oddělit od chaosu, určitě ji využijte.

Pamatujte na to, že HHC je jen dočasný stav. Jakmile se podíváte na to z této perspektivy, zjistíte, že můžete přejít přes chaos, přijímat věci jak jsou a budete více klidní a šťastní. A nezapomeňte na své potřeby a co vás uklidňuje - ať už je to klidná procházka, jóga nebo dobře známá melodie. Přeji vám klidné svátky a méně HHC!