od Zuzana Poláčková - 0 Komentáře

Co jsou to jedlé formy konopných produktů?

Možná se vám už někdy dostaly do rukou tyhle zázračné dobrotky. Ano, mluvím o jedlých formách konopných produktů, často označovaných také jako edibles. Jde o potraviny, které obsahují kanabinoidy - nejčastěji THC (tetrahydrokanabinol), psychoaktivní složku konopí, která vám umožní užít si to „zvláštní“ odpočinkové kouzlo. Ať už jsou to bonbóny, čokolády, sušenky, nebo dokonce i ledový čaj, jedlé formy konopí jsou stále populárnější a není to jen kvůli jejich nenápadnosti a snadnému dávkování. Spousta lidí je vnímá jako způsob, jak se vyhnout inhalaci kouře a případným zdravotním problémům spojeným s kouřením. Mám doslovně na špičce jazyka příběh, jak jsem jednou nechala na stole domácí konopnou granolu a zapomněla varovat svého spolubydlícího. A to byl jízda – ovšem ne pro něj!

Proč máme dojem, že jsou edibles silnější než kouření konopí?

Mít pocit, že vás jedlá forma konopí "kopne" víc než když kouříte, není jen placebo efekt. Všechna ta magie spočívá v metabolismu. Když konopí kouříte nebo vaporizujete, THC vstupuje přímo do krve přes plicní alveoly a poměrně rychle dosahuje mozku. Misteriózní cesta jedlých form starts in our bellies (or technically, the GI tract). Když sníte něco konopného, THC se dostane do vašeho trávicího systému, kde se transformuje na 11-hydroxy-THC v játrech. A tahle látky má větší psychoaktivní účinky než běžné THC. Je silnější, a to se počítá! Tohle je tedy vědecká stránka věci, ale co všechny ty pocity a historky, které s edibles můžeme mít? O tom se dočtete níže!

Jak dlouho to trvá, než jedlé konopné produkty začnou působit?

S klasickými metodami kouření je to rychlá jízda – THC doslova letí k vaší hlavě a můžete očekávat efekty v řádu minut. Jestli si ale dáte nějakou konopnou pochutinu, zpozdí se vám odjezd vašeho vlaku – je to stejně jako čekání na výsledek finálové epizody vašeho oblíbeného seriálu. Vaše tělo musí nejprve zpracovat kousky šťastí ve vašem žaludku a poté to jde na jízdu skrz váš metabolismus. Mluvíme o čekání, které může trvat i několik hodin. Proto je důležité necestovat s cizinci a nebýt netrpělivý a nepřehánět to s množstvím – a už vůbec ne přidávat další a další porce, jen protože si myslíte, že první nedělá svou práci. Tu past jsem si spletla také a nakonec jsem se na večírku chovala jako astronaut na neviditelném měsíci.

Při konzumaci edibles dbejte na toto

Jestli jste už někdy sáhli po konopém snacku nebo se na to chystáte, zapamatujte si tyhle zásadní tipy. Začněte malou dávkou – jako když zkoušíte nový recept a nejste si jistí tím špetkou soli. U edibles, obzvláště pokud jste nováček, je nižší dávka opravdu vaší nejlepší kamarádkou. A taky čas – dejte tělu čas na to, abyste opravdu věděli, jak jste na tom, než začnete přidávat. Čekání může být nuda, ale o to lepší je potom odměna, a nemluvě o tom, že se vyhnete nepříjemnému překvapení. Pak je tady etiketa – ne, nebudu vás nudit přednáškou o stolování, ale pokud jste hostitel, vždycky informujte své hosty o tom, co jim dáváte na talíř. Jako když ohlásíte alergeny, oznámte přítomnost THC. A nakonec pozor na legální aspekty – v České republice je konopí stále na tenkém ledě, takže se ujistěte, že víte, jak to s těmi edibles právně vypadá, než si začnete hrát na domácího pekaře. Věřte mi, potíže s zákonem mohou pokazit i ten nejlepší zážitek z konopí.

Dlouhodobé účinky a tolerance

Jak dlouho ty pocity budou vás provázet, záleží na hodně věcech – metabolické rychlosti, toleranci k THC, a dokonce i vašeho denního rytmu. Při pravidelné konzumaci se můžete dočkat takzvané tolerance – což je jen cool slovo pro to, když na stejné množství potřebujete více, aby to mělo stejný efekt. To je obdoba toho, když se vám zdá, že vaše oblíbené espresso už vás tolik nekope. A stejně jako u kofeinu, dát si pauzu a "resetovat" vaši toleranci není špatný nápad. Já si jednou dala pauzu a když jsem se vrátila, bylo to jako znovuobjevit starého přítele. A co dlouhodobé účinky? Nuže, navzdory běžným zvěstem, že kouření konopí je úniková ulička k závislosti, standardní mírné používání edibles není spojeno s vážnými riziky. Ale, jak je to se vším, hlídejte si to a používejte soudnost.

Edibles a lékařské použití

Nebyla bych spravedlivá, kdybych nepověděla něco o lékařském potenciálu konopných edibles. Pro mnohé jsou tyhle sladké (nebo slané) léčivé bombonky víc než jen zábava. Pro ty, kteří trpí chronickou bolestí, záněty, epilepsií nebo dokonce nespavostí a úzkostmi, může být konopí v jedlých formách báječným společníkem. Plus, kdo by nechtěl vyzkoušet léčbu, která chutná jako brownie nebo gumičky? Pořád ale platí, že je potřeba pamatovat na moderování a nacházení správné dávky. Léčebné použití konopných edibles by mělo být pod vedením lékaře, protože – triviální fakt na konci – nejsme všichni stejně receptivní k působení THC a ostatní kanabinoidy mohou ovlivnit každého z nás jinak.

Moje shrnutí ohledně konopných edibles

Pokud to shrnu – edibles mohou skutečně být silnější než 'normálka', tedy tradiční kouření konopí. Je to proto, že proces působení je jiný a celý se to odehrává v našich tajemných útrobách. Mají své výhody – je to nenápadné, nekouříte do sebe nic škodlivého a můžete si lépe regulovat dávky. Ale mají i své nevýhody – dlouhé čekání na efekt a riziko přežrání se, když netrpělivě přidáváte a přidáváte, protože se zdá, že nic necítíte (a věřte mi, pak to přijde všechno najednou). Jistě, je to zábava a může to být i léčivé, ale klade to nároky na vaši zodpovědnost, ať už jste na párty nebo sami doma. Takže, pokud si chcete vychutnat vaši konopnou pochoutku, udělejte to s rozumem. A ještě jedna poslední věc – nezanechávejte je na dosah domácím zvířatům nebo neinformovaným spolubydlícím, do bytu s konopnou granolou se prostě neskrývá!